Kredili Hisse ve Açığa Satış İşlemleri

Kredili Hisse ve Açığa Satış İşlemleri
Borsa İstanbul’da Kredili Hisse İşlemleri Nedir ?

Kredili hisse işlemleri, portföyde bulunan varlıkların teminat olarak kabul edilmesi ile belirli limitler ve oranlar çerçevesinde hesapta bulunan mevcut bakiyenin üzerinde alım satım işlemi gerçekleştirmeye olanak sağlar.

Borsa İstanbul’da Açığa Satış Nedir ?

Açığa satış, sahip olunmayan hisse senedinin satılmasını ya da satışına ilişkin bekleyen emir verilmesini ifade etmektedir. Piyasada “kısa pozisyon” ya da “short” olarak da söylenen bu işlemin gerçekleştirilmesi için yatırımcı, satılacak olan hisse senedini aracı kurumundan ödünç alır. Ödünç alınan hisseyi satan yatırımcı, bu short pozisyonu kapatmak için, aracı kurumdan almış olduğu hisseyi mevcut fiyatından eri alır. Short pozisyonun açıldığı hisse fiyatı ile, pozisyonun kapatıldığı andaki pozisyon arasındaki fiyat farkı yatırımcıya kar ya da zarar olarak yansır.

Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da işlem gören paylar ve borsa yatırım fonları, hem kredili alıma hem de açığa satış işlemine konu olabilir.

“Geniş Yetkili Aracı Kurum” olan IKON Menkul'de hem açığa satış hem de kredili hisse senedi işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

*Açığa satış yapılabilecek hisseler ve yapılabilecek işlem hacimleri öncelikle SPK tarafından belirlenir. Ancak SPK’nın belirlediği hisse senetleri, aracı kurumun seçtikleriyle de sınırlandırılabilir.

*Açığa satılan “shortlanan” pozisyon gün sonunda kapatılmalıdır. Eğer short pozisyon kapatılmıyorsa, o hisse seneti aracı kurumdan “borçlanılarak” temin edilebilir ve pozisyon bir seanstan daha uzun süre açık kalabilir.

Yatırım için aradığınız her şey!

Arama Sonuçları ( Sonuç Gösteriliyor)