VİOP

VİOP
VİOP Nedir ?

Açılımı;  Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olan VİOP, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi türev ürünlerin Borsa İstanbul’dan kaldıraçlı bir şekilde alınıp satılabildiği bir piyasadır..

Vadeli İşlem Sözleşmeleri; Vadeli işlem sözleşmesi (futures), sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir. Genel olarak düzenlenmeleri emtia, hisse senedi, hisse senedi endeksleri, faiz oranlarına veya dövize bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Opsiyon Sözleşmeleri: Opsiyon sözleşmesi, iki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma hakkı tanıyan, satıcıya da alıcının bu sözleşmeden doğan hakkını kullanması durumunda sözleşmeye dayanak teşkil eden malı, kıymeti, veya finansal göstergeyi satma veya alma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

VİOP’ta Pay Senedi, Pay Endeksi, ve DolarTL Opsiyon ve Fiziki Teslimatlı DolarTL Opsiyon sözleşmeleri işlem görmektedir.

VİOP’un Avantajları Nelerdir ?

Çift Yönlü İşlem: VİOP, pay piyasasına ek olarak farklı avantajlara sahiptir. Özellikle pay piyasasında (spot piyasa) olmayan kaldıraç faktörü ve çift yönlü işlem yapabilme özelliği yatırımcıların VİOP’u tercih etme sebepleri arasında baş rolde olmaktadır. VİOP’da klasik olarak fiyatların yükselme beklentisiyle alış pozisyon (long pozisyon) alabilirsiniz. Bunun yanında, eğer fiyatların düşeceğini düşünüyorsanız satış pozisyonu (short pozisyon) alabilirsiniz. Spot piyasalarda “açığa satış” işlemi olarak bilinen bu trade yöntemi, VİOP piyasalarında tek tıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Risk Yönetimi: Borsa yatırımcıları bazı durumlarda, spotta elde tuttukları hisse senetlerinin değer kaybedebilme ihtimaline karşı, VİOP tarafında aynı hissenin vadeli kontratını satabilir (shortlayabilir). Bu durumda spot piyasalarda elde tuttuğu kadar hisse senedini kaldıraç avantajı ile daha az teminat göstererek düşme riskinden koruyabilir.

Teminatların Nemalandırılması: VİOP hesabında teminat bulunduran yatırımcı, bu teminatından günlük olarak faiz getirisi elde edebilir.

Kaldıraçlı İşlem Avantajı:VİOP’da bulunan vadeli kontratlarda alım ya da satım yapılırken daha düşük teminatlara gerek duyulur. Bu sayede daha düşük teminatlar ile yüksek hacimli işlemler gerçekleştirilebilir.

VİOP’un Riskleri Nelerdir ?

Tüm piyasalarda ve borsalarda olduğu gibi VİOP tarafında da elbette değer kaybına yönelik riskler bulunmaktadır. Ancak bunun yanında VİOP’daki işlemler kaldıraçlı olduğundan dolayı yatırımcıya yüksek gelir fırsatı sunduğu gibi aynı oranda riskli olduğu da unutulmamalıdır. VİOP’daki teminattan daha yüksek hacimlerde pozisyon alınabildiği için yatırımcının teminatının tamamını kaybetme riski bulunmaktadır.

Yatırım için aradığınız her şey!

Arama Sonuçları ( Sonuç Gösteriliyor)